Få en tyverialarm via dit fibernet
04/02/2010 SEAS-NVE indgår nu et samarbejde med alarmvirksomheden LOCKON om at tilbyde oprettelse af en tyverialarm til 0 kr. til alle energiselskabets fibernetkunder.
En fibernetforbindelse giver mange flere muligheder end ”bare” adgang til internettet. Tv, telefoni og nu også videoovervågning og tyverialarm kan forbindes til omverdenen via fibernettet. Alle disse nye muligheder vil energiselskabet SEAS-NVE gerne udnytte, og indgår derfor et samarbejde med alarmvirksomheden LOCKON om at tilbyde oprettelse af en alarmgrundpakke til 0 kr. til alle fibernetkunder.
Alarmen fra LOCKON virker perfekt sammen med den stabile fibernetforbindelse. Den kan betjenes blandt andet via internettet og mobilen og er baseret på nabohjælp via SMS, e-mail og telefonopkald. Samtidig er alarmen, som SEAS-NVE tilbyder sine fibernetkunder, verdens første klimavenlige tyverialarm. Til alarmen kan der nemlig købes en tænd-sluk-enhed, der hjælper fibernetkunden med at huske at slukke for standbyforbruget.
Når hjemmet forlades, og alarmen slås til, slukkes der automatisk for standbyforbruget. Når man vender hjem og slår alarmen fra, tændes der igen automatisk for apparaterne. Dermed sparer man energi til fjernsynet, DVD-afspilleren og alle de andre elslugende apparater, når man alligevel ikke er hjemme. Tænd-sluk-enheden kan også bruges til automatisk at slukke alt standbyforbrug om natten. Og taget i betragtning, at et standbyforbrug er 10 procent af den samlede elregning, er besparelsen til at tage at føle på.
Alarmpakken fra LOCKON og SEAS-NVE har en værdi af 995 kr. Fibernetkunden skal dog stadig selv betale det månedlige abonnement på 99 kr.
Yderligere information
www.seas-nve.dk/tyverialarm
www.lockon.dk
Carsten Rasmussen
Direktør, LOCKON
Mobil 20 30 62 98
Kristian Thorkild Jensen
Product Manager, SEAS-NVE
Mobil: 23 72 17 38