God økonomi i SEAS-NVE’s første år
Pressemeddelelse
27. april 2006
Med et resultat på 211 mio. kr. efter skat og en omsætningen på 2.8 mia. kr. kan SEAS-NVE betragte det første år som fusioneret selskab som særdeles tilfredsstillende.
I SEAS-NVE’s første leveår er alle de økonomiske mål, der blev sat i forbindelse med fusionen af SEAS og NVE, nået. Der er derfor al mulig god grund til at være tilfreds, sagde SEAS-NVE’s administrerende direktør Jesper Hjulmand på selskabets repræsentantskabsmøde torsdag aften.
”Vi har nået de økonomiske mål, som vi satte os for i 2005 med en omsætning på 2,8 mia. kr. og et samlet resultat efter skat på 211 mio. kr. Hertil kommer en konkret fusionsgevinst på 34 mio. kr. og en forøgelse af egenkapitalen til næsten 6,2 mia. kr. Det er resultater, som vi kan være stolte af”, sagde Jesper Hjulmand.
I forbindelse med fusionen blev det forudsat, at SEAS-NVE skulle omsætte for 2,7 mia. kr., og det mål er med en omsætning på 2,8 mia. kr. nået. Der blev sat et mål for et overskud på 40 mio. kr. før skat og kapitalinteresser, og resultatet blev 78 mio. kr. Hertil kommer bidrag fra kapitalandele og associerede virksomheder, som bl.a. indeholder resultatandelen fra ENERGI E2 på 200 mio. kr., og samlet set kommer årets resultat op på 266 mio.kr. før skat og 211 mio. kr. efter skat.
Samtidig skulle der i 2005 realiseres fusionsgevinster for 30 mio. kr., og efter afholdelse af fusionsomkostninger blev resultatet 34 mio. kr. Fremover forventes fusionen at give en årlig gevinst på 50-70 mio. kr., og de penge kommer bl.a. til at gå til SEAS-NVE’s kabellægningsprojekt, hvor distributionsnettet på 0,4 kV og 10 kV-niveau kabellægges over 10 år for at sikre høj forsyningssikkerhed. I forbindelse med kabellægningen lægges der fiber i jorden i udvalgte områder med målsætningen om, at halvdelen af SEAS-NVE’s kunder har adgang til fibernettet om 10 år.