• Privat
  • Erhverv
  • Offentlige
  • Gadelys
  • Om SEAS-NVE
  • Karriere
  • Driftinfo
  • Selvbetjening
SEAS-NVE Logo LOG IND
  • El
  • Naturgas
  • Energirådgivning
  • Nyhedsbrev
    • 2018

      • Marts
      • Juni
      • September
      • November

      2017

      • December
      • September
      • Juni
      • April
      • Februar

      Få nyheder direkte

      • Tilmeld dig nyhedsbrevet
  • Selvbetjening
  • Kontakt
  • Søg
  • Privat
  • Erhverv
  • Offentlige
  • Gadelys
  • Om SEAS-NVE
  • Karriere
  • Driftinfo
  • Selvbetjening
Du er her: Forside > Erhverv > Nyhedsbrev > 2014 > Februar > Ny sparehjælp til virksomheder i Region Sjælland
Nyhed - 26. februar 2014

Ny sparehjælp til virksomheder i Region Sjælland

Tre demonstrationsprojekter skal nu sætte fokus på rentable energibesparelser hos små og mellemstore produktionsvirksomheder i Region Sjælland.

Cirka en tredjedel af energiforbruget i Region Sjælland finder sted i erhvervsvirksomheder. Især til opvarmning og maskindrift i regionens mange små- og mellemstore produktionsvirksomheder.

Hvor større virksomheder ofte har medarbejdere ansat til at optimere på energiforbruget, skal mindre virksomheder typisk klare disse opgaver ved siden af den normale drift. Det medfører, at de i mange tilfælde bliver nedprioriteret og udskudt.

Det vil Grøn Komité under Region Sjælland gøre noget ved. Komitéen har derfor igangsat et unikt samarbejde mellem Energiklyngecenter Sjælland og energikonsulenter fra SEAS-NVE, Danfoss og Siemens.

Tre virksomheder får gratis hjælp

Første skridt var at gennemføre tre demo-projekter hos maskinfabrikkerne Chris Jensen A/S i Stenlille og Mølbro A/S i Sorø samt fødevarefabrikken Nakskov Mill Foods A/S i Nakskov. Både SEAS-NVE, Danfoss og Siemens stillede gratis rådgivertimer til virksomhedernes rådighed.

- For at få udviklingen op i fart besluttede vi at demonstrere, hvor stort sparepotentialet er. Energirådgivningen kostede ikke de tre virksomheder noget, men til gengæld har de lovet at stille deres erfaringer til rådighed for andre virksomheder, siger Thorkild Thomsen, chef for SEAS-NVE's energirådgivning.

Lovende resultater

Analyserne viste, at de tre virksomheder kan spare henholdsvis 25, 16 og 17 procent på deres samlede energiforbrug og opnå gennemsnitlige tilbagebetalingstider på 6,3 år, 3,3 år og 5,1 år. Rådgiverne fra SEAS-NVE, Danfoss og Siemens er nu i dialog med virksomhederne om at føre spareforslagene ud i livet.

- Gennem demo-projekterne ønsker vi at komme i dialog med mange flere virksomheder. Blandt andet ved at arrangere informationsaftener med så mange lokale erhvervsråd som muligt. Her vil direktørerne fra de tre virksomheder deltage. Vi vil også bede SEAS-NVE om at fortælle mere om mulighederne for at få tilskud til energibesparelser og brug af vedvarende energi til proces, siger Henrik Teglgaard Lund, projektleder hos Energiklyngecenter Sjælland.

Mere information?

For flere oplysninger om projektet kontakt business Manager Thorkild Thomsen.

    Del denne side

  • Del på Facebook
  • Del på LinkedIn
  • Del på Twitter
  • Kontakt
  • Print

SEAS-NVE

I SEAS-NVE skaber vi energi til at leve livet. Vi ønsker at gøre energi til mere end blot en leverance - at være din bedste forbindelse, når det gælder den grønne omstilling og digitalisering. Det er dig, vi arbejder for, når vi tilbyder lynhurtigt internet og sikrer, at der altid er strøm i kontakten og lys på gaden. Og det er for at skabe værdi for dig, at vi lagrer energi fra vindmøller til fremtiden og skaber energirigtige løsninger i hverdagen.

Sociale medier

© 2019 SEAS-NVE. Alle rettigheder forbeholdes.

OM SEAS-NVE

  • Karriere
  • Presse
  • Koncernen
  • About SEAS-NVE

Få hjælp

  • Regninger
  • Flytning
  • Kontakt os
  • Kundeservice

Information

  • Persondatapolitik
  • Cookiepolitik
  • Copyright
  • Klage og rettigheder