Nyhed - 3. oktober 2018
SEAS-NVE vil sikre alle lige gode muligheder for at deltage i nutidens og fremtidens digitale samfund. SEAS-NVE tilfører derfor 3,4 mia. kr. i en fiberudrulning på det vestlige og sydlige Sjælland, Lolland, Falster og øerne over de næste fem år gennem datterselskabet Fibia. Ambitionen er, at alle andelshavere inden udgangen af 2023 tilbydes adgang til 1 Gb/s højhastighedsinternet.
Behovet for overførsel af data vokser med 30-40 procent årligt. Udviklingen betyder, at der i 2025 vil være behov for at overføre 17 gange så meget data som i dag. Det stiller krav til bedre forbindelser end de, rigtig mange danskere i dag har adgang til. Sjælland er en af de regioner, der er værst ramt. Her har kun 40% adgang til fibernet.
Derfor skruer SEAS-NVE nu for alvor op for digitalisering af regionen. Det handler om at skabe vital adgang til viden, undervisning, sociale relationer, fremtidens sundhedsvæsen, handel, og underholdning – og adgangen til digital kommunikation er helt afgørende for udvikling og vækst i regionen.
Læs mere om initiativet efter dagens pressemøde, hvor vi udsender pressemeddelelse med udtalelser fra blandt andre Jesper Hjulmand, administrerende direktør og Heino Knudsen, Regionsrådsformand for Region Sjælland og formand for Vækstforum Region Sjælland.
Gå allerede nu ind på Fibias hjemmeside og tilkendegiv DIN interesse for at få fibernet på fibia.dk/fiber