Nyhed - 7. maj 2015
I øjeblikket er vores faste elpris den laveste siden 2005 – skift til FastEnergi og behold den lave pris i op til to år.
I øjeblikket er vores faste elpris den laveste siden 2005. Hvis du skifter til FastEnergi nu, betaler du samme lave pris i op til to år.
Har du hørt om det her med at "låse din elpris"? Vi vil anbefale dig at overveje det nu.
Den hurtige forklaring: De fleste af vores kunder har en BasisEnergi-aftale. Her justeres elprisen hvert kvartal i takt med markedet. Lige nu er den lav, men før eller siden vil den stige igen.
Det kan du undgå ved at skifte til en FastEnergi-aftale i de næste et eller to år. Så køber du din el til samme pris i hele aftaleperioden – uanset hvordan markedet udvikler sig. Det kan give dig to store fordele:
• Du undgår prisstigninger
• Din samlede eludgift bliver mere forudsigelig, fordi din pris er fast
Kan det blive endnu billigere?
Det gælder naturligvis om at låse sin elpris, når den er lavest. Men er det nu? Det har vores elhandelschef Jack Michael Kristensen denne vurdering af:
– Lige nu er prisen på el så lav, fordi alle nøglefaktorer har presset den ned. Masser af vand- og vindkraft, mild vinter og billig olie. Det er en unik situation, og den holder ikke evigt. Frem mod nytår er der klart større risiko for prisstigninger end prisfald. Derfor anbefaler vi at skifte til FastEnergi nu og på den måde forlænge den billige periode.
Skift på ét minut
Brug vores online-formular det tager kun et øjeblik.
Har du spørgsmål?
Hvis du vil vide mere om Fastenergi, før du beslutter dig, er du som altid velkommen til at kontakte os på 70 29 29 29 eller kundecenter@seas-nve.dk.
*) Eksklusive statsafgifter.